راهنمای کاربران فاراد

تاریخ بروز‌رسانی: 1398/03/26

1. معرفی

فاراد محصولی است که جهت کنترل و ردیابی خودروی شما از راه دور تولید شده‌است و به همراه آن امکانات جذاب و کاربردی برای خودروی شما در نظر گرفته شده‌است که از طریق پنل وب و یا گوشی‌های اندروید و iOS قابل دسترسی هستند.

2. نصب بر روی خودرو

 1. متعلقات سخت‌افزاری فاراد شامل: ردیاب، کابل اتصال برق، رله قطع کن، بسط اتصال به بدنه خودرو، کارت گارانتی و راهنمای متنی کاربر می‌باشد.
 2. قبل از راه‌اندازی ونصب ردیاب، جهت اطلاع از میزان شارژ سیم کارت درون ردیاب، بایستی ابتدا سیم کارت را درگوشی هوشمند خود جایگذاری نموده و برای دریافت رمز Ecare و نصب نرم‌افزار اپراتور مربوطه (ایرانسل، MyIrancell و همراه اول MyMCI) اقدام نمایید. ( توجه داشته باشید حداقل میزان شارژ سیم کارت مورد نظر 20.000 تومان باشد.)

سپس شماره سریال روی ردیاب و شماره سیم کارتی که قرار است داخل ردیاب جایگذاری شود را روی یک برگه یادداشت نمایید. (توجه داشته باشید انجام این مراحل قبل از نصب ردیاب الزامی است.) جهت نصب ردیاب روی خودرو ابتدا بایستی قاب ردیاب را باز کنید. برای این منظور کافی است از دو طرف قاب زیرین ردیاب که بدون برچسب می‌باشد، اقدام به باز نمودن قاب ردیاب نمایید. سپس سیم کارت غیر پانچ شده مورد نظر را در جهت فلش مشخص شده روی ردیاب، جایگذاری نموده بطوری که لبه برش خورده سیم کارت به سمت بیرون باشد و سپس قاب ردیاب را ببندید. در ادامه با توجه به نقشه و راهنمای نصب، ردیاب را بر روی خودرو نصب نمایید.

3. راه‌اندازی ردیاب

راه‌اندازی ردیاب از دو طریق امکان‌پذیر است:

 1. راه‌اندازی از طریق وب: شماره همراه سرگروه و شماره سیم کارتی که روی ردیاب نصب شده‌است را در اختیار فروشنده قرار داده تا راه‌اندازی انجام شود.
 2. راه‌اندازی از طریق گوشی موبایل: جهت دانلود و نصب نرم‌افزار کنترل و ردیابی فاراد، ابتدا مرورگر گوشی خود را باز نموده و از آدرسی که فروشنده در اختیار شما قرار داده، نرم‌افزار را با توجه به نوع سیستم عامل گوشی هوشمند خود دانلود نمایید.

  • توجه داشته باشید در سیستم عامل iOS بایستی از مرورگر Safari استفاده نمایید.

  سپس نرم‌افزار را بر روی گوشی خود نصب و اجرا کنید.

  پس از اجرای نرم‌افزار، جهت راه‌اندازی ردیاب ردیاب گزینه " ثبت خودرو جدید" که با دکمه آبی رنگ مشخص شده‌است را انتخاب کنید و در صفحه بعد مشخصات خواسته شده شامل: شماره سریال ردیاب، شماره سیم کارت داخل ردیاب و شماره همراه سرگروه " مالک خودرو" را وارد نمایید و در نهایت گزینه " بررسی و راه‌اندازی ردیاب" را که با دکمه سبز رنگ مشخص شده‌است را انتخاب کرده و منتظر نتیجه راه‌اندازی بمانید.

  چنانچه سریال ردیاب مورد تایید باشد، راه‌اندازی به صورت خودکار تایید شده و شما به صفحه ورود به نرم‌افزار بصورت خودکار هدایت می‌شوید.

4. ورود و فراموشی رمز عبور

برای ثبت نام، ورود و فراموشی رمزعبور می‌توانید به پنل وبی که فروشنده در اختیار شما قرار داده‌است مراجعه فرمایید.

ثبت نام یا فراموشی رمز عبور: در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کردید یا برای اولین بار وارد سایت می‌شوید، با کلیک بر روی این گزینه به صفحه ورود شماره همراه هدایت می‌شوید. پس از ورود شماره همراه خود (شماره همراه سرگروهی که با آن ردیاب را راه‎اندازی کردید) و فشردن دکمه دریافت کد تایید، کد تاییدی از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود. این کد تایید را در صفحه جدید وارد کرده و رمز عبور دلخواه خود را دوبار وارد نمایید. در صورت صحت اطلاعات وارده رمز عبور جدید شما مشخص شده و شما وارد صفحه خانگی خود می‌شوید.

همچنین در این صفحات می توانید زبان خود را به یکی از سه زبان فارسی، انگلیسی یا عربی تغییر دهید.

در صورتی که شماره همراه خود را اشتباه وارد کرد‌‌ه‌اید، با کلیک بر روی گزینه تغییر شماره همراه به صفحه قبلی بازگشته و شماره همراه خود را اصلاح می‌کنید.

ورود به پنل وب: پس از ثبت نام و در صفحه اصلی، در فیلدهای مربوطه شماره همراه خود و رمز عبور را وارد می‌کنید تا وارد صفحه خانگی کاربر شوید.

5. صفحه خانگی

صفحه خانگی شما از سه بخش کلی تشکیل شده‌است:

 1. نقشه: یک نقشه تمام صفحه، صفحه خانگی شما را پوشش می‌دهد. در لحظه ورود اطلاعات تمامی خودرو‌های شما از سرور دریافت شده و بر روی نقشه نمایش داده ‌می‌شود. با انتخاب گزینه مکان اولیه، مکان و بزرگنمایی نقشه به منظور نمایش همه خودروهای شما به روزرسانی می‌شود.

  برای اطلاعات بیشتر به بخش هشتم راهنما (نقشه‌) مراجعه فرمایید.

 2. نوار تنظیمات: با کلیک بر روی نام خود به تنظیمات عمومی دسترسی پیدا می‌کنید. این تنظیمات شامل گزینه‌های زیر است:

  • ویرایش کاربر: با انتخاب این گزینه، ورود نام کاربری جدید و تایید آن، نام کاربری شما تغییر خواهد یافت. همچنین می توانید زبان سامانه را نیز تغییر دهید.

  • تغییر رمز عبور: با انتخاب این گزینه، ورود رمز عبور فعلی، رمز عبور جدید و تکرار رمز عبور جدید، رمز عبور شما تغییر خواهد یافت.

  • راهنما: با انتخاب این گزینه، به این صفحه وارد می‌شوید.

  • خروج: با انتخاب این گزینه، از حساب کاربری خود خارج خواهید شد.
 3. نوار ابزار جانبی: دسترسی به مدیریت خودرو‌ها و گرفتن گزارش از آن‌ها از طریق این نوار امکان پذیر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد هرکدام از این گزینه‌ها به بخش مربوطه مراجعه فرمایید.

6. خودرو‌ها

این گزینه تنها برای راهبران دارای مجوز مشاهده ردیاب‌ها امکان‌پذیر است. با انتخاب این گزینه و پس از کلیک بر روی جستجو، لیست خودروها براساس فیلتر ورودی که می‌تواند شامل همه مشتری‌ها یا یک مشتری خاص و یا بخشی از اطلاعات یک ردیاب و یا بخشی از اطلاعات یک سرگروه شامل شماره و یا نام سرگروه باشد و تعداد آن‌ها برای شما نمایش داده می‌شود. در جلو نام هر خودرو اطلاعاتی در مورد آن به همراه امکانات ارائه شده، در دسترس کاربر قرار داده شده‌است.

قابلیت تکمیل خودکار

در بسیاری از بخش‌های سامانه از کاربر خواسته می‌شود تا در ورودی‌هایی، شناسه یک ردیاب را وارد کند. به منظور افزایش سرعت کاربر و کاهش خطای انسانی این سامانه برای ورودی‌های ردیاب‌ها امکان تکمیل خودکار را پیش‌بینی کرده است. برای تکمیل خودکار این ورودی کافیست حداقل 4 رقم یا حرف از یکی از مقادیر شناسه، سریال، سیم‌کارت و یا نام ردیاب را وارد نمایید. در صورت یافتن الگویی متناظر با ورودی شما لیست ردیاب‌های پیشنهادی نمایش داده خواهد شد، در غیر این صورت پیام "یافت نشد" ظاهر می‌گردد.

فیلترهای موجود برای مشاهده لیست خودروها در این صفحه به شرح زیر است:

برای هر خودرو اطلاعات زیر موجود است:

7. گزارش‌ها

فاراد این امکان را به مشتریان خود داده است تا براساس نیاز خود بتوانند گزارش‌های مختلفی را در ارتباط با ردیاب‌های خود‎ استخراج نمایند. کاربر می‌تواند نتایج گزارش‌ها را در پنل وب مشاهده نموده یا در قالب فایل اکسل دانلود نماید.

قابلیت انتخاب بازه گزارش

در این قابلیت که برای تمامی گزارشات قابل استفاده است، شما می‌توانید بازه گزارش مورد خود را انتخاب فرمایید که یکی از حالات زیر است:

لیست این گزارش‌ها به شرح زیر است:

 1. گزارش روزانه

  این گزارش به صورت اجمالی، اطلاعاتی را در مورد یک ردیاب و بر حسب روز ارائه می‌دهد.

  ورودی‌های زیر توسط کاربر قابل تنظیم است:

  • ردیاب (با قابلیت تکمیل خودکار)
  • بازه انتخابی
  • ساعت شروع و پایان گزارش روزانه: با تنظیم این ساعت، گزارش روزانه تنها در بازه ساعت انتخاب شده محاسبه خواهد شد. تفاوت این یاعت با بازه انتخابی آن است که در بازه انتخابی، ساعت شروع و پایان بخشی از تاریخ شروع و پایان خواهد بود و تنها بر روی روز اول و آخر لحاظ می شوند. اما در این فیلتر بازه ساعت بر روی همه روزها لحاظ می شود.

  پس از زدن دکمه جستجو، لیست از روزهای بین دو بازه نمایش داده شده و اطلاعات زیر برای هر روز ارائه ‌می‌شود.

  • روز مورد نظر
  • زمان شروع: زمان دریافت اولین موقعیت در آن روز
  • زمان پایان: زمان دریافت آخرین موقعیت در آن روز
  • مسافت طی شده در آن روز.
  • زمان حرکت: مدت زمانی که خودرو در طول روز در حال حرکت بوده است.
  • زمان توقف: مدت زمانی که خودرو در طول روز متوقف بوده است.
  • حداکثر سرعت: بیشترین سرعت خودرو را نمایش می دهد.
  • متوسط سرعت: میانگین سرعت در آن روز را نشان می دهد.
 2. گزارش توقفات

  این گزارش همان گونه که از نامش پیداست به ارائه اطلاعاتی در باره توقفات یک ردیاب در یک بازه زمانی خاص می‌پردازد.

  ورودی‌های زیر توسط کاربر قابل تنظیم است:

  • ردیاب (با قابلیت تکمیل خودکار)
  • بازه انتخابی
  • حداقل و حداکثر زمان توقف
  • مجموع توقفات: با انتخاب این گزینه دیگر توقفات به صورت لیستی نمایش داده نمی‌شود و تنها یک نتیجه به عنوان مجموع توقفات در بازه زمانی مشخص شده به کاربر ارائه خواهد شد.
  • موتور روشن: با انتخاب این گزینه، تنها توقفات با موتور روشن در خروجی لحاظ می‌شود.

  پس از زدن دکمه جستجو و در صورتی که گزینه مجموع توقفات فعال نباشد، لیستی از توقفات در خروجی نمایش داده خواهد شد.

  اطلاعات زیر برای هر توقف ارائه ‌می‌شود.

  • زمان شروع: زمان شروع توقف
  • مدت توقف: مدت توقف خودرو از زمان شروع
 3. گزارش خلاصه

  این گزارش به ارائه خلاصه ای از اطلاعات ردیاب‌های کاربر می‌پردازد.

  ورودی‌های زیر توسط کاربر قابل تنظیم است:

  • ردیاب (با قابلیت تکمیل خودکار). در صورتی که ردیاب وارد نشود، همه ردیاب‌هایی که کاربر عضو آن‌هاست در خروجی نمایش داده ‌می‌شود.
  • بازه انتخابی

  پس از زدن دکمه جستجو، ردیف یا لیستی در برگیرنده اطلاعات خلاصه ردیاب یا ردیاب‌های انتخابی کاربر در خروجی نمایش داده می‌شود.

  اطلاعات زیر برای هر ردیاب نمایش داده می‌شود.

  • شناسه ردیاب
  • مسافت طی شده در بازه زمانی ورودی
  • زمان حرکت خودرو در بازه زمانی ورودی
  • زمان توقف خودرو در بازه زمانی ورودی
  • زمان روشن بودن در بازه زمانی ورودی
  • زمان خاموش بودن در بازه زمانی ورودی
  • حداکثر سرعت خودرو در بازه زمانی ورودی
  • متوسط سرعت خودرو در بازه زمانی ورودی
  • گزارش سرعت

   در گزارش سرعت همانطور که در تصویر ذیل مشاهده می کنید پس از تعیین اطلاعات در مورد ردیاب و بازه ی زمانی با کلیک روی این آیکون می توانید نمودار سرعت خودروی خود را در تصویر زیر مشاهده نمایید.

   این نمودار شامل زمان و سرعت می باشد و می توانید سرعت را در بازه انتخابی ارزیایی کنید.


  نمایش همه خودروها

  با انتخاب این گزینه، گزارش خلاصه‌ای از تمامی خودروهای شما نمایش داده می‌شود.

 4. گزارش محدوده

  این گزارش، ورود و خروج‌های یک خودرو را از یک محدوده دلخواه در یک بازه زمانی خاص اعلام می‌کند.

  پیش از آنکه گزارش را توضیح دهیم ابتدا با محدوده آشنا می‌شویم.

  محدوده: محدوده، یک چند ضلعی دلخواه تعریف شده توسط کاربر است که یک حوزه جغرافیایی خاص را بر روی نقشه مشخص می‌کند.

  اعمال زیر بر روی محدوده قابل انجام هستند.

  • تعریف محدوده: برای تعریف محدوده بر روی گزینه افزودن محدوده کلیک می‌کنیم. در صفحه جدید نام محدوده را انتخاب می‌کنیم. سپس با استفاده از گزینه چند ضلعی محدوده مورد نظر را ربر روی نقشه ترسیم می‌کنیم. دقت شود که بایستی نقاط اول و آخر محدوده بر هم منطبق باشند. (محدوده بسته باشد). با کلیک بر روی محدوده انتخابی و انتخاب یکی از گزینه‌های ویرایش یا حذف، می‌توانیم عمل متناظر با آن را انجام دهیم. با انتخاب گزینه مکان اولیه نقشه به صورتی تنظیم می‌شود که کلیه محدوده در صفحه قابل نمایش باشد. در پایان با انتخاب گزینه ذخیره، محدوده جدید به لیست محدوده‌های ما اضافه خواهد شد.

  • ویرایش محدوده: برای ویرایش یک محدوده ابتدا محدوده را از لیست محدوده‌های تعریف شده انتخاب کرده و پس از انتخاب گزینه ویرایش، در صفحه جدید نام و خود محدوده را با دلخواه تغییر می‌دهیم. گزینه‌های موجود در این صفحه همانند محدوده جدید است.

  • حذف محدوده: برای ویرایش یک محدوده ابتدا محدوده را از لیست محدوده‌های تعریف شده انتخاب کرده و سپس گزینه حذف محدوده را انتخاب می‌کنیم.

  برای اطلاعات بیشتر به بخش هشتم راهنما (نقشه‌) مراجعه فرمایید.

  حال که با مفهوم محدوده آشنا شدیم به شرح ورودی‌های این گزارش می‌پردازیم:

  • ردیاب (با قابلیت تکمیل خودکار)
  • بازه انتخابی
  • محدوده انتخابی: دقت شود که حتما بایستی حداقل یک محدوده از پیش تعریف شده باشد.

  پس از زدن دکمه جستجو، لیستی در برگیرنده اطلاعات ورود و خروج ردیاب از محدوده انتخابی در خروجی ارائه ‌می‌شود.

  اطلاعات زیر برای هر رویداد ورود و خروج نمایش داده می‌شود:

  • زمان ورود یا خروج از محدوده
  • عرض جغرافیایی ورود یا خروج از محدوده
  • طول جغرافیایی ورود یا خروج از محدوده
  • وضعیت که می‌تواند یکی از دو حالت ورود به محدوده یا خروج از محدوده باشد.
 5. گزارش خدمات

  این گزارش به ارائه خلاصه ای از خدمات ارائه شده بر روی خودروهای کاربر در یک بازه زمانی خاص می‌پردازد.

  ورودی‌های زیر توسط کاربر قابل تنظیم است:

  • ردیاب (با قابلیت تکمیل خودکار). در صورتی که ردیاب وارد نشود، همه ردیاب‌هایی که کاربر عضو آن‌هاست در خروجی نمایش داده ‌می‌شود.
  • بازه انتخابی

  پس از زدن دکمه جستجو، ردیف یا لیستی در برگیرنده اطلاعات خدمات ردیاب یا ردیاب‌های انتخابی کاربر، در خروجی نمایش داده می‌شود.

  اطلاعات زیر برای هر خدمت نمایش داده می‌شود.

  • شناسه ردیاب
  • نام سرویس ارائه شده
  • تعداد انجام شده در بازه زمانی تعریف شده
  • زمان آخرین سرویس انجام شده در بازه زمانی تعریف شده
  • زمان باقیمانده تا سرویس بعدی (در صورتی که توسط سرگروه در کلاینت موبایل فعال شده باشد.)
  • مسافت باقیمانده تا سرویس بعدی (در صورتی که توسط سرگروه در کلاینت موبایل فعال شده باشد.)

8. نقشه

با توجه به ماهیت سامانه، کیفیت نقشه‌ها نقش مهمی در بهبود خدمات ارائه شده ایفا می‌کند. نقشه‌ها در صفحه خانگی، موقعیت فعلی خودرو، تاریخچه مسیر و گزارش محدوده در دسترس هستند. ویژگی‌های مشترک نقشه‌ها به شرح زیر هستند.